Australorp Blue & Black

Australorp Blue & Black

Australorp Blue & Black

Australorp, bir yılda 364 yumurtayla Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiş bir Avustralya ırkıdır. İngiliz Orpington ve Avustralya ırklarının çaprazlama çalışmaları sonucu elde edilmiştir.

Beş tavuk ile çalışma yapılmış ve yıllık ortalama 309 yumurta elde edilmiştir. Ancak bu şartlar, stabil şartlardır. Daha sonraki yıllarda ortalama 250 yumurta yaptığı görülmüştür.

Bu ırkın en büyük özelliği, 7 yıl boyunca yumurta veriminin yüksek olmasıdır. Yumurtaları orta irilikte ve açık kahverengidir. Et verimi de iyi kombine bir ırktır. Soğuk kış şartlarında dahi yumurta verimi iyidir. Yumuşak huylu bir ırktır. Gurk olma özelliği çok düşüktür.

Siyah, Blue ve Beyaz renkleri mevcuttur.

Australorp 1

Australorp 1

Australorp 2

Australorp 2

Australorp 3

Australorp 3

Australorp, bir yılda 364 yumurtayla Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiş bir Avustralya ırkıdır. İngiliz Orpington ve Avustralya ırklarının çaprazlama çalışmaları sonucu elde edilmiştir. Beş tavuk ile çalışma yapılmış ve yıllık ortalama 309 yumurta elde edilmiştir. Ancak bu şartlar, stabil şartlardır. Daha sonraki yıllarda ortalama 250 yumurta yaptığı görülmüştür. Bu ırkın en büyük özelliği, 7 yıl boyunca ...

Değerlendirme

0%

Sizce : Bu makale faydalımıydı ? Lütfen değerlendirmeye katılın.

Oylamalar : 3.61 ( 6 Oylar)
0

Hakkında Kanatlı Sevgisi

1966 yılında Sakarya/Akyazı ilçesi Batakköy’de doğmuşum ve hala aynı adreste yaşıyorum. Öğrenimimi Lise bitene kadar Akyazı ilçesinde, üniversite eğitimini Trakya Üniversitesi, Çanakkale Eğitim Yüksekokulu’nda tamamladım. Yurdun değişik yerlerinde 30 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldum. Emekli olmadan önce tavuklara gönül verdim. Araştırdıkça hepsine sahip olmak istedim. Ama belli ırklarda karar kıldım. İlk zamanlar çok sıkıntılar yaşadım. Yardım alacak kimseyi bulamadım. Çok kayıplar verdim. Ama araştırarak tecrübeler edindim. Şimdi bu tecrübeleri sizinle paylaşmak için buradayım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Pin It on Pinterest

Share This