Canlılarda Bakteri Çakışması

Bakteri çakısması nedir?

Bakteri ; toprakta, suda, canlılarda bulunan, mayalanmaya, çürümeye ya da hastalıklara yol açan, çok basit yapılı, bölünme yoluyla çoğalan canlıdır.

Yukarıdaki tarifinden de anlaşılacağı üzere zararlı bakteriler dışında faydalı bakteriler de vardır. Bu faydalı bakteriler sayesinde de yeryüzünde canlı hayatı vardır. Basit bir örnek verecek olursak, yemeklerin, sebze ve meyvelerin bozulmasını sağlayan bakterilerdir.  Ama peynirin, yoğurtun yapılmasını sağlayan da bakterilerdir. Fermantasyon işlemini yapan da bakterilerdir. Ölen canlıların toprağa karışmasını, gübre olmasını sağlayan da bakterilerdir. Yani bakteriler hayatımızın bir parçasıdır, her ortamda bulunur. Ancak her ortamdaki bakteriler aynı olabileceği gibi farklı da olabilir.

Bakteriler dışında virüsler ve mikroplar da havadan suya, yediğimiz besinlere kadar her yerde vardır. Vücudumuzun savunma mekanizması bunlarla savaşır.

Bir bebek dünyaya geldiğinde ilk bakteriyi anne sütünden alır ve bu faydalı bakteriler bebeği ölene kadar korumak üzere bağırsaklara yerleşir. Daha sonra çevreden aldığı zararlı bakterilerle de bu faydalı bakteriler savaşır.

Civciv de böyledir. Faydalı bakterileri içtiği ilk sudan alır. Daha sonra doğadan alır. Yaşadığı ortamda faydalı bakteriler çoğunluktaysa vücuda giren zararlı bakteriler ile savaşır ve savaşı kazanırlar. Eğer faydalı bakteri sayısı daha az ya da bir şekilde devre dışı kalmış ise zararlı bakteriler savaşı kolay kazanır. Bu savaş sırasında canlı da zararlı bakterilere karşı bağışıklık kazanmış demektir.

Bağışıklık kazanmak demek, artık zararlı bakterilerin bir canlıya zarar vermeyeceği anlamına gelmez. Bağışıklık kazanmak, faydalı bakterilerin zararlı bakterilere galip gelmesi ve onları baskı altına almasıdır. Canlının bağışıklık kazandığı zararlı bakterileri, bir devlet içindeki etnik milliyetçilik duyguları bastırılmış gruplar olarak düşünebiliriz. Devlet düzenine uymuş gibi gözükseler de, devletin zaaflarını kullanmak üzere sürekli fırsat kollarlar. Zararlı bakteriler de böyledir.

Bir yere yolculuk yapacağımızda strese gireriz. Yolun uzunluğu, sıcak, restoranlardaki yiyecekler, saatlerce oturmak gibi sayabiliriz. İşte her canlı nakil sırasında strese girer. Bir kümesten başka kümese koyduğunuz, bir kafesten başka kafese koyduğunuz hayvan oradan çıkmak ister. Alışması zaman alır. Bir kutuya ya da kafese koyduğunuz hayvanı düşünün. Kapalı, özgürlüğü kısıtlanmış, fırsat bulsa kaçacak. İşte bunlar canlının stres etkenleridir.

Strese giren canlının savunma sistemi çöker. Yani faydalı bakteriler görevlerini yapamaz duruma gelir ve böylece bağışıklık sistemi devre dışı kalır. İşte bu, bastırılmış zararlı bakteriler için bir fırsattır.  Bu arada sindirim sitemi de çöker.

Bağışıklık sistemi çökmüş canlı, zararlı bakterilerle mücadele etmekte zorlanır. Normal olarak kendi ortamında olsa, geniş spektrumlu antibiyotik tedavisi ve vücuda faydalı bakterilerin verilmesiyle kısa sürede düzelebilir. Ancak, bu canlının farklı bakterilerin olduğu bir ortama girdiğini düşünün. Stres kaynaklı bağışıklık sistemi çöktüğü için, kendi bünyesindeki zararlı bakterilerle mücadele etmek durumundayken bir de ilk defa karşılaştığı farklı bir bakteriyle de mücadele etmesi gerekecektir. Bu durumda canlının yaşama şansı çok azdır. İşte buna BAKTERİ ÇAKIŞMASI denir.

Bu arada bu canlının girdiği ortamdaki canlılar için de tehlike vardır. Onlar da kendi ortamlarındaki bakterilere alışmış iken dışarıdan gelen farklı bir bakteri türüyle karşı karşıya kalacaktır. Ancak yeri değiştirilmeyen, ev sahibi durumundaki canlıların şansı, bağışıklık sistemlerinin çalışıyor olmasıdır. Ya etkilenmezler ya da kolay atlatırlar. Tabii ki onların bağışıklık sistemi güçlüyse…

Tedbir olarak ne yapabiliriz?

  • Gönderici hayvanları gönderirken dezenfekte edecek.
  • Nakil olacak hayvana yem verilmeyecek. ( Stresten dolayı sindirim sistemi de çalışmaz.)
  • Alıcı, kendi canlılarının uzağına ve dezenfekte edilmiş bir ortamı önceden dezenfekte edecek ve canlıları 3 hafta orada gözlem altında tutacak.
  • Sıkıntı gördüğünde geniş spektrumlu antibiyotik dozunda kullanılacak (Tetrasiklin, Oksitetrasiklin)
  • Yukarıdaki 4 madde tam anlamıyla yapılmış olsa da risk yine de vardır. Strese girmiş hayvanın stresten çıkma garantisi ya da psikoloğa götürme gibi bir şansımız yoktur.
  • Nakil esnasında kanlı ishal, yeşil ishal görülebilir. Bunu da gözlemleyiniz. 1-2 gün içinde geçmezse stres kaynaklı olabileceği gibi başka viral hastalık olabilir.
  • Ben bu durumlarda ısırgan suyu tavsiye ediyorum. Bağırsaklardaki faydalı bakteri sayısını artırırken protein ihtiyacını da karşılamaktadır.

Not: Yeşil ısırgan toplayınız. Isırganın göz kararı 4-5 kat suda kaynatıp soğumaya bırakınız. Doğrudan canlıya veriniz. Yoksa, hazır ısırgan çayı da yapabilirsiniz. Isırgan çayını nane ve kekik çayı ile üçlü karışım bir su bardağına yapıp soğuduktan sonra doğrudan canlılara veriniz.

 

Hakkında Kanatlı Sevgisi

1966 yılında Sakarya/Akyazı ilçesi Batakköy’de doğmuşum ve hala aynı adreste yaşıyorum. Öğrenimimi Lise bitene kadar Akyazı ilçesinde, üniversite eğitimini Trakya Üniversitesi, Çanakkale Eğitim Yüksekokulu’nda tamamladım. Yurdun değişik yerlerinde 30 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldum. Emekli olmadan önce tavuklara gönül verdim. Araştırdıkça hepsine sahip olmak istedim. Ama belli ırklarda karar kıldım. İlk zamanlar çok sıkıntılar yaşadım. Yardım alacak kimseyi bulamadım. Çok kayıplar verdim. Ama araştırarak tecrübeler edindim. Şimdi bu tecrübeleri sizinle paylaşmak için buradayım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Pin It on Pinterest

Share This