Civciv Bakımının Püf Noktaları Nelerdir?

Civciv bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Civciv bakımı, en zor işlerden biridir.  Ancak şunu söyleyebiliriz. Her canlı, sevgiyle büyür.” Eğer gerçekten zevk alarak yapıyorsanız, sevginizi katarak başarılı olabilirsiniz.

Havalandırma : İlk üç gün civciv kümeslerinin havalandırılması gerekmez. Bu dönemde fazla yem ihtiyacı da olmayacağı için kafes ya da kümeslerde koku olmayacaktır. Ancak ilerleyen günlerde yavaş yavaş havalandırma ihtiyacı artacaktır. Havalandırma ister kafes olsun ister kümes, mümkün olduğu kadar üstten olmalı ve civcivler cereyanda kalmamalıdırlar. Kafeslerin ya da kümesin önü rüzgarın estiği yönde olmamalıdır.

Hava Kirliliği : Oksijen her canlının doğal ihtiyacıdır. Organların görevlerini tam olarak yapması için, oksijene ihtiyaç vardır. Civciv ve tavuklarda ter bezi yoktur. Bu nedenle sıvı da dışkıyla dışarı atılır. Civciv dışkılarından amonyak gazı yayıldıkça havadaki oksijen oranı azalacaktır. Bu da üst solunum yolu enfeksiyonundan başlayarak başka hastalıklara neden olur. Civciv altlıkların duruma göre günlük ya da 2-3 günde bir temizlenmesi gerekir. Kafes ya da kümese kirli havayı emiş için vantilatör koyulabilir.

Işıklandırma : Işıklandırma çok önemlidir. İlk 2-3 gün 24 saat aydınlatma yapılır. Sonraki bir kaç gün 23 yanmalı ve elektrik kesintilerinde civcivlerin panik yapmaması için karanlığa alıştırmak amaçlı bir saat kapatılmalıdır. İlk hafta metrekareye 2-3 watt ışık hesap edilmelidir. Işık azaltılarak 3.haftaya gelindiğinde günde 15-16 saate kadar yavaş yavaş düşürülür. Işık da metrekareye 1,5-2 watt hesap edilir. Işık miktarı 22.haftaya kadar yavaş yavaş günlük 13 saate düşürülür.

Civciv bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Civciv bakımı, en zor işlerden biridir.  Ancak şunu söyleyebiliriz. Her canlı, sevgiyle büyür.” Eğer gerçekten zevk alarak yapıyorsanız, sevginizi katarak başarılı olabilirsiniz. Havalandırma : İlk üç gün civciv kümeslerinin havalandırılması gerekmez. Bu dönemde fazla yem ihtiyacı da olmayacağı için kafes ya da kümeslerde koku olmayacaktır. Ancak ilerleyen günlerde ...

Değerlendirme

Sizce : Bu makale faydalımıydı ? Oylamaya katılın.

Oylamalar : 1.96 ( 9 Oylar)
0

Hakkında Kanatlı Sevgisi

1966 yılında Sakarya/Akyazı ilçesi Batakköy’de doğmuşum ve hala aynı adreste yaşıyorum. Öğrenimimi Lise bitene kadar Akyazı ilçesinde, üniversite eğitimini Trakya Üniversitesi, Çanakkale Eğitim Yüksekokulu’nda tamamladım. Yurdun değişik yerlerinde 30 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldum. Emekli olmadan önce tavuklara gönül verdim. Araştırdıkça hepsine sahip olmak istedim. Ama belli ırklarda karar kıldım. İlk zamanlar çok sıkıntılar yaşadım. Yardım alacak kimseyi bulamadım. Çok kayıplar verdim. Ama araştırarak tecrübeler edindim. Şimdi bu tecrübeleri sizinle paylaşmak için buradayım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Pin It on Pinterest

Share This