Civciv Çıkımı Oranını Azaltan Sebepler Nelerdir?

Civciv çıkımını iç ve dış sebepler etkiler.

Sevgili hobici arkadaşım, her yumurtanın döllü olmayabileceğini biliyoruz. Sebeplerini de işledik. Her döllü yumurtadan da civciv çıkmayabilir.

Civciv çıkımını etkileyen sebepleri ikiye ayırabiliriz:

  1. İç sebepler,
  2. Dış sebepler,

1. İç Sebepler:

a. Yumurtanın 20 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta saklanmış olması:

Daha önceki yazımızda yumurta saklama sıcaklık ve nem oranlarını verdik. Bu oranları kesin çizgiyle sınırlamak yanlıştır elbette. Aşağı yukarı hafif sapmalar olabilir. Genelde “ortalama” ifadesini kullanıyorum. Mesela yumurta saklama sıcaklığı ortalama 13 derece olmalı derken, 12-15 derece arasında inip çıkacaktır ortam ısısı. Bu iniş çıkışlar yumurtanın iç sıcaklığını hemen değiştirmeyecektir ve iç sıcaklık ortalama 13 derecede olacaktır. Nem de ortalama % 75 olmalıdır. Ancak bu %73-80 arası inip çıksa da yumurtayı fazla etkilemeyecektir. Ancak şunu unutmayınız ki bu verdiğim değerler kuluçka makinesi için değildir. Saklanan yumurtalar içindir.  Ortam sıcaklığı 20 derecenin de üzerine çıktığında yavaş yavaş döllenme başlayacak ancak döllenmek için gerekli ortamı tam bulamayacağı için yumurta bozulacaktır. Ortam nemi % 70’in altına düştüğünde ise yumurta iç nemini, sıvısını buharlaşma yoluyla kaybedecektir. Her iki halde de bu yumurtalardan civciv çıkımı olmayacaktır.

d. Hastalık geçirmiş damızlıklar:

Bazı hastalıklar, yumurta yoluyla yeni nesillere aktarılmaktadır. Hastalık geçirmiş hayvanlardan alınan yumurtalarda, civciv gelişimini tamamlayamaz.

c. Damızlık tavukların yetersiz beslenmesi, vitamin eksikliği:

Kuluçkanın ilk devresindeki ölümlerin sebebi, yetersiz beslenme ya da damızlıkların yemlerindeki vitamin eksikliğindendir.

 2. Dış Sebepler:

 a. Civcivler kabuğu delemeden yumurta içinde ölüyorlar:

Makine içinde hava sirkülasyonu yetersiz demektir. Bu da fan küçük, devri düşük  ya da fan mili, bilyesi arızasından olabilir. Fanın makine içindeki yeri, uygun olmayabilir. Isı ayarları, uygun olmayabilir. Termostat ya da ısıtıcı arızalı olabilir. Viyoller dönmüyor olabilir.

b. Civcivler kabuğu deldikten sonra ölüyorlar:

Civcivler, kuluçka gelişim döneminde nem ve ısı azlığı ile ısının ani yükselmesi sebepli olabilir. Özellikle el yapımı makinelerin çoğunda bu sıkıntı yaşanmaktadır. Kabinin yalıtım özellikli olmaması, kalitesiz ısıtıcı ya da malzeme kullanımından olabilir.

c. Civcivler kabuğa yapışıp kalmış :

Sebep, çıkımdaki rutubet eksikliğidir.

d. Çıkımlar gecikiyor.; iri, yumuşak vücutlu civciv çıkıyor:

Makine ısısı düşük ya da havalandırma yetersizdir

 e. Pelte gibi ölü civcivler ve göbek iltihaplanması var:

Dezenfeksiyon eksikliği var. Makineyi dezenfekte ediniz.

f. Civcivler erken ve düzensiz çıkıyor :

Makine iç ısısı fazla yüksektir.

g. Topallayan ya da yamuk gagalı civcivler çıkıyor:

Anaçlardan gelen kalıtsal hastalıklar, bazı ırkların genleriyle ilgili problemler, sürekli kardeş eşleşmesi, genetik ya da kalıtsal hastalık taşıdığı bilinen anaç kullanılması ( yamuk gagalı, doğuştan topal…) olabilir. Damızlıklara verilen yemdeki zehirli maddeler de bunlara sebep olabilir.

NOT: Makinenizin kontrol panelinde sıcaklık ve nemi görüyorsunuz. Ancak bazen bunlar da arıza yapabilir. Çıkımı etkiler. Bu nedenle bir adet ANALOG ISI VE NEM ÖLÇER bulundurunuz. Makine dışında her zaman ortam ısı ve nemini görebilirsiniz. Ara ara da makine içine koyarak kontrol panelinin doğru gösterip göstermediğini, makinenin değişik bölgelerindeki ısı ve nem değerlerini kontrol edebilirsiniz.

Sevgili hobici arkadaşım, her yumurtanın döllü olmayabileceğini biliyoruz. Sebeplerini de işledik. Her döllü yumurtadan da civciv çıkmayabilir. Civciv çıkımını etkileyen sebepleri ikiye ayırabiliriz: İç sebepler, Dış sebepler, 1. İç Sebepler: a. Yumurtanın 20 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta saklanmış olması: Daha önceki yazımızda yumurta saklama sıcaklık ve nem oranlarını verdik. Bu oranları kesin çizgiyle sınırlamak yanlıştır ...

Değerlendirme

Sizce : Bu makale faydalımıydı ? Oylamaya katılın..

Oylamalar : 4.49 ( 7 Oylar)
0

Hakkında Kanatlı Sevgisi

1966 yılında Sakarya/Akyazı ilçesi Batakköy’de doğmuşum ve hala aynı adreste yaşıyorum. Öğrenimimi Lise bitene kadar Akyazı ilçesinde, üniversite eğitimini Trakya Üniversitesi, Çanakkale Eğitim Yüksekokulu’nda tamamladım. Yurdun değişik yerlerinde 30 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldum. Emekli olmadan önce tavuklara gönül verdim. Araştırdıkça hepsine sahip olmak istedim. Ama belli ırklarda karar kıldım. İlk zamanlar çok sıkıntılar yaşadım. Yardım alacak kimseyi bulamadım. Çok kayıplar verdim. Ama araştırarak tecrübeler edindim. Şimdi bu tecrübeleri sizinle paylaşmak için buradayım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Pin It on Pinterest

Share This