Horozlarda dölleme

Sıkça iki soruyla karşılaşıyoruz: 1.) Tavuk kümeslerine horoz attım, kaç gün sonra yumurtalar döllü olur?                                                                                                                                               2.) Horozu kümesten alınca, yumurtalar kaç gün daha döllü olur?

Kümese ilk defa horoz koyduğunuzda hemen eşleşse bile tavuğu döllemesi 7-8 günü bulacaktır. Çünkü spermlerin yumurta kanalına gitme yolculuğu hızlı değildir. Ancak bu süre birkaç gün daha uzayabilir. 3 günde dölleme olabileceğini söyleyenler de var. Ancak bu olağan dışı bir şeydir. Her eşleşme dölleme değildir. Horoz tavuklara gün içinde defalarca  hamle yapmasının sebebi de budur. Tabii ki bu bilinçli bir eylem değildir.

Bir horozu kümesten aldığınızda en az 2 hafta önceki horozun spermlerinin tavuk yumurta kanalında olma ihtimali var. Bu nedenle horoz değişimlerinde 2 hafta beklemek gerekecektir. Bu 2 haftalık boşluğun 2.haftasının başında kümese yeni horozu koymak daha mantıklıdır. Hem önceki horozun yumurta kanalına gitmiş spermlerinden döllenme ihtimali ortadan kalkacak hem de yeni horozun spermleri yumurta kanalına gitmiş ya da gitmeye yakın olacaktır.

 

Hakkında Kanatlı Sevgisi

1966 yılında Sakarya/Akyazı ilçesi Batakköy’de doğmuşum ve hala aynı adreste yaşıyorum. Öğrenimimi Lise bitene kadar Akyazı ilçesinde, üniversite eğitimini Trakya Üniversitesi, Çanakkale Eğitim Yüksekokulu’nda tamamladım. Yurdun değişik yerlerinde 30 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldum. Emekli olmadan önce tavuklara gönül verdim. Araştırdıkça hepsine sahip olmak istedim. Ama belli ırklarda karar kıldım. İlk zamanlar çok sıkıntılar yaşadım. Yardım alacak kimseyi bulamadım. Çok kayıplar verdim. Ama araştırarak tecrübeler edindim. Şimdi bu tecrübeleri sizinle paylaşmak için buradayım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Pin It on Pinterest

Share This