Kafes Sıcaklığının Ayarlanması

Kafes 1

Civcivler çıkıma alındığında, kafes dezenfeksiyonu yapılmalı, altlık olarak talaş serilmelidir. Altı tel kafeslerde talaşa gerek yoktur. Ancak birkaç gün kağıt altlık kullanmakta fayda vardır. Kağıt altlıklar kaygan olmamalıdır.

 

Kafes içine yeterince su koyulmalıdır. Civciv suyunun temiz su olması gerekir. Klorlu, kireçli sular uygun değildir. Mümkünse hazır suya da arıtılmış, dezenfekte edilmiş su tercih edilmelidir.

 

Civcivler, tüyleri kuruyunca makineden çıkarılmalıdır. Ancak bunun için de makine sürekli açılmamalıdır. Günde bir kere açıp, çıkmış civcivleri almakta fayda vardır.

Kafes 2

 

 

Civcivleri makineden çıkarmadan önce kafes ısıtılmalı ve kafes içi ısısının 35 santigrat derece olması sağlanmalıdır. Tekrar hatırlatmada fayda görüyorum. Kafese temiz su mutlaka koyulmalıdır. Bu su sadece içme suyu değil, aynı zamanda kafesin nemini sağlamaya da yarayacaktır. Kafesler için her yerde sıcaklık konuşulur. Ancak sıcaklık kadar nem de önemlidir. Kafeslerde yeterince su olmadığı için havanın kuruması sebebiyle civciv ölümlerinin sık sık yaşandığı bilinen bir gerçektir. Kafes içi nemi de % 55-60 civarında olmalıdır.

Suluklar civcivlerin su içebileceği gibi olmalı ama içine civciv düşüp boğulacak gibi de olmamalıdır.

Civcivler, 3 gün yem yemeden yaşayabilirler. Bu nedenle en erken bir gün sonra yem koymakta fayda vardır.

 

Kafes 3

Her kanatlının gelişimi aynı değildir. Bazı civcivin bir haftada geldiği büyüklüğe diğeri bir ayda gelebiliyor. Bu nedenle, kafeslerimizdeki termostatlardan daha harika bir termostat vardır. Bu da kanatlının kendisidir.

Civcivler kafeste rahat rahat dolaşıyor, mutlularsa sıcaklık da normaldir. Eğer çok sıkışık durup sürekli bağırıyorlarsa, üşüyorlar demektir. Çok dağınık duruyorlar, duvar kenarlarında ve sanki dışarı çıkmak istiyor gibiyseler, sıcaklık fazladır. İşte bu şekilde, ısının yüksek ya da düşük olduğunu söylerler. İşi sadece termostata bağlamayınız. Hayvanları da kontrol ediniz. Sizin yaptığınız ayar hayvan için uygun değilse, sıcaklık düşürme işini biraz da hayvanlara göre yapmalısınız.

Civcivler çıkıma alındığında, kafes dezenfeksiyonu yapılmalı, altlık olarak talaş serilmelidir. Altı tel kafeslerde talaşa gerek yoktur. Ancak birkaç gün kağıt altlık kullanmakta fayda vardır. Kağıt altlıklar kaygan olmamalıdır.   Kafes içine yeterince su koyulmalıdır. Civciv suyunun temiz su olması gerekir. Klorlu, kireçli sular uygun değildir. Mümkünse hazır suya da arıtılmış, dezenfekte edilmiş su tercih edilmelidir. ...

Değerlendirme

Sizce : Bu makale faydalımıydı ? Oylamaya katılın..

Oylamalar : 4.13 ( 13 Oylar)
0

Hakkında Kanatlı Sevgisi

1966 yılında Sakarya/Akyazı ilçesi Batakköy’de doğmuşum ve hala aynı adreste yaşıyorum. Öğrenimimi Lise bitene kadar Akyazı ilçesinde, üniversite eğitimini Trakya Üniversitesi, Çanakkale Eğitim Yüksekokulu’nda tamamladım. Yurdun değişik yerlerinde 30 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldum. Emekli olmadan önce tavuklara gönül verdim. Araştırdıkça hepsine sahip olmak istedim. Ama belli ırklarda karar kıldım. İlk zamanlar çok sıkıntılar yaşadım. Yardım alacak kimseyi bulamadım. Çok kayıplar verdim. Ama araştırarak tecrübeler edindim. Şimdi bu tecrübeleri sizinle paylaşmak için buradayım.

4 yorum

  1. allah senden razi olsun… yaptiklarinlada yapacaklarinlada. cok isime yaradi. kime ne sorsan hepsinin burnu havada burda gerekli butun bilgilerini paylastigin icin cok tesekkur ederim hocam.

  2. allah senden razi olsun… yaptiklarinlada yapacaklarinlada. cok isime yaradi. kime ne sorsan hepsinin burnu havada burda gerekli butun bilgilerini paylastigin icin cok tesekkur ederim hocam.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Pin It on Pinterest

Share This