Kafes Yapımı

Üç katlı civciv kafesi modeli

Değerli arkadaşlar,

İmkânların ve aklın sınırı yoktur.  Ben sizlere basitçe kafes yapımı hakkında bilgi vereceğim. Burada şekilden daha çok, dikkat edilecek hususlar önemlidir.

Mütevazi bir kafes 50 cm en x 100 cm boy x40 cm yükseklik olabilir. Yüksekliği 50 cm’yi geçmeyecek şekilde en ve boy 50 cm x 150 cm ya da 75 cm x 150 cm ebatlarında da olabilir. 50 cm x 100 cm x 40 cm (yükseklik) kafesler ırkına göre 3 haftaya kadar 20 civcive cevap vermektedir.

Kafes altı düz, talaş koyulabilir gibi olabileceği gibi tel ızgara ve altlık tablalı da olabilir. Benim tercihim, tecrübelerime dayanarak odun talaşı koyulacak şekilde olmasıdır. Bu şekilde civciv, yaradılışında var olan eşelenme dürtüsünü gerçekleştirmekte ve stresini atmaktadır.

Isıtmak için ampul ya da 100 wattlık buzdolabı defrost ısıtıcı kullanabilirsiniz. Ampul yerine, defrost ısıtıcılar daha uygundur. Sürekli yüksek ışık civcivlerde strese neden olmaktadır. Aydınlatmak için de 1-3 wattlık tasarruflu ampuller kullanılabilir. Yansıtıcısız, gün ışığı ledler de kullanılabilir.

Yukarıdaki genel açıklamalar doğrultusunda şunları söyleyebilirim. 50 cm x 100 cm ebatlarında, 40 cm yükseklikteki kafesin tam orta yerinden, üstten 20 cm olacak şekilde bölünüz. Bu bölmenin altı 20 cm bölmeden bölmeye geçiş yeri olarak açık kalsın. Sol bölmenin orta-üst tarafına ısıtıcıyı monte ediniz ve termostat bağlantısını yapınız. Burası ana kucağı olacaktır. Sağ bölmenin orta-üst tarafına da ampulü monte ediniz. Kafes içini beyaz boyarsanız, buradaki ışık, ısıtıcının olduğu tarafa direk vurmadan yansıma yoluyla aydınlatacaktır. Isıtıcının olduğu tarafta fazla ısıdan rahatsız olan civcivler diğer tarafa kaçacaklardır. Üşüdüklerinde de diğer tarafa kaçacaklardır. Zaten ışık olan taraf da diğer taraftan gelecek ısıyla ısınacaktır.

Altlık talaş olmalı ve sürekli değiştirilmelidir.

Kapak iki parça olmalıdır. Isıtıcı olan tarafta kapalı bir kapak olmalıdır. Isıtıcı olmayan tarafta da kafes telli kapak olmalıdır. Ancak, kafesin yanları ve arkaları ile kapakta, üst taraflarda 10 mm çapında delikler açılmalıdır. Bu şekilde pis havanın çıkışı sağlanmalıdır.  Delikler karşılıklı oldukları için hava sirkülasyonu olacak, üstte oldukları için de civcivler cereyana maruz kalmayacaklardır.

Kafes sıcaklığı ilk başlangıçta 35 santigrat derece uygundur. Bu sıcaklık yaklaşık olarak 45 günde 21 santigrat dereceye düşürülmelidir. Yani ortalama 3 günde 1 santigrat derece termostadı düşürmeliyiz. Ancak, bu ırklara göre değişkenlik gösterebilir. Asıl ısı durumunu size söyleyecek olan civcivlerdir. Eğer kafeste civcivler birbirlerinden çok uzakta, kenar ve köşelerde, kapak kıyısında duruyor ve sanki dışarı çıkmak ister gibi duruyorlarsa sıcaklık fazladır. Eğer ki civcivler sıkışmış, biribirlerinin altına sokulmaya çalışıyor ve sürekli bağırıyorlarsa da üşüyorlardır. İşte asıl termostat budur.

Civcivlerinize antibiyotik kullanmayınız. Doğduğu günden itibaren probiyotik kullanınız.

Sağlıklı üretimler dilerim.

Değerli arkadaşlar, İmkânların ve aklın sınırı yoktur.  Ben sizlere basitçe kafes yapımı hakkında bilgi vereceğim. Burada şekilden daha çok, dikkat edilecek hususlar önemlidir. Mütevazi bir kafes 50 cm en x 100 cm boy x40 cm yükseklik olabilir. Yüksekliği 50 cm’yi geçmeyecek şekilde en ve boy 50 cm x 150 cm ya da 75 cm x ...

Değerlendirme

0%

Sizce : Bu makale faydalımıydı ? Lütfen oylamaya katılın.

Oylamalar : 4.9 ( 3 Oylar)
0

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Pin It on Pinterest

Share This