Kuluçka Makinesi Kullanımı ve Ayarlar

Kuluçka makinelerinde çıkım oranının yüksek olması için nelere dikkat etmeliyiz?

1.) Her çıkım sonrası makineler dezenfekte edilmelidir. Bunun için sirke, göztaşı, limon tozu kullanabilirsiniz. Ancak daha etkili dezenfeksiyon için, hazır dezenfektanları doğru bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederim.

2.) Kombine makinelerin bazıları parçalı yüklemeler şeklinde kullanılır. Mesela 140’lı gelişim ve 35’lik çıkım sepetleri olan bir  makineye parçalı yükleme yapılır. Her defasında, çıkımda sıkıntı yaşamamak için en fazla 35 yumurta koyulur. Bu yüklemeler de en az 5 gün arayla yapılır. Çünkü çıkımda nem yükseltiğinde diğer civcivler kısmen etkilenir. Yükleme aralığı daha az olursa, yumurtalar sürekli yüksek neme maruz kalacak ve çıkımoranı da azalacaktır.

3.) Taze ve uygun şartlarda saklanmış yumurtalar kullanılmalıdır. Saklama şartlarını bir önceki konuda yazmıştık.

4.) Seçilen yumurtalar standart olmalıdır. Renkleri canlı, kabuğu normal kalınlıkta olmalı; çatlak ya da pürüzlü olmamalıdır.

5.) Genç damızlıkların 40. günden sonraki yumurtaları seçilmelidir.

6.) Hava boşluğu küt uçta olmalı ve sivri uç aşağıya gelecek şekilde koyulmalıdır.

7.) Kuluçka makineleri, sürekli sıcaklığı ve nemi değişmeyen, ortalama 25 santigrat derecedeki ortamlara koyulmalıdır.

8.) Kuluçka ya da çıkım makineleri kapağı sürekli açılmamalıdır. Özellikle çıkımda kapağı sürekli açıp kapamak, çıkımı ciddi etkiler. Kabuğu kıran civcivlere iç zar yapışır ya da hayvana yapışarak ölmesine neden olabilir.

9.) Isı ve nem ayarları doğru yapılmalıdır.

 

Makine ayarları ve çalıştırılması nasıl yapılır?

Makine alırken ihtiyaçlarımızı iyi belirlemeliyiz.  Kapasitemiz ne olacak? Aylık kaç civciv çıkımı yapacağız? … gibi sorularımıza cevap bulmalıyız. Nasıl bir makine istiyoruz? Gelişim ve çıkımı birlikte olan kombine bir makine mi yoksa gelişim ve çıkım ayrı makineler mi? Bunlara karar vermeliyiz. Alacağımız makineler için teknik destek alabileceğimiz ve parçası olan firmaları seçmeliyiz.

Makineyi satın aldıktan sonra dikkat etmemiz gereken hususlar şunlardır:

  1. Makineyi ortalama 25 santigrat derece olan ve sürekli değişkenlik göstermeyen ortama koymalıyız. Balkonlar, sundurmalar, açık alanlar uygun değildir.
  2. Makineyi çalıştırıp kalibrasyon ayarını servisle birlikte yapmalısınız. Makinanın ısısı ve nemi sürekli değişkenlik göstermemelidir. Makinenin kontrollerini yaptıktan sonra çalışmaya hazırdır.
  3. Viyolleri dışarı alınız. Buhar tankının suyunu koyunuz ve makineyi çalıştırınız. Nem nozülünün çalıştığından emin olunuz. Makine normal sıcaklık ve nem değerlerine gelene kadar yumurtaları viyollere yerleştiriniz. Makine normal değerlerine geldikten sonra hızlıca viyolleri makineye yerleştiriniz.
  4. Her yumurtanın kuluçka süresi farklıdır. Tavuk için bu süre 21 gündür.
  5. Tavuk yumurtası için gelişim sürecinde sıcaklık 37,7 santigrat derece, nem ortalama %55 arası olmalıdır.  Çıkımda ise sıcaklık 1 derece daha aşağı çekilebilir. Çıkımda nem ise % 65-70 arasında olmalıdır.
  6. 18 gün gelişim viyollerinde olan yumurtalar, 19. gün eğer kombine makine kullanıyorsak, çıkım sepetine alınır. Sıcaklık 36,7 santigrat derece ve nem % 65-70 aralığına getirilir. Gelişim ve çıkım makineleri ayrıysa, zaten ikisinin de ayarları her zaman olması gereken gibidir.
  7. Özellikle çıkımda makinenin kapağını sürekli açıp kapamayınız. Günde bir kere civcivleri almak ve kabukları dışarı atmak için açabilirsiniz. Çıkımda makineyi sık kontrol ediniz. Bazen civciv çıkımlarından dolayı nem aşırı yükselebilmektedir. Bu durumda hızlı şekilde kabukları alınız.

Tavuklarda gelişim sıcaklık 37,7 / nem %55 ; çıkımda sıcaklık 36,7 / nem % 65-70

Kuluçka makinelerinde çıkım oranının yüksek olması için nelere dikkat etmeliyiz? 1.) Her çıkım sonrası makineler dezenfekte edilmelidir. Bunun için sirke, göztaşı, limon tozu kullanabilirsiniz. Ancak daha etkili dezenfeksiyon için, hazır dezenfektanları doğru bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederim. 2.) Kombine makinelerin bazıları parçalı yüklemeler şeklinde kullanılır. Mesela 140’lı gelişim ve 35’lik çıkım sepetleri olan bir  makineye ...

Değerlendirme

Sizce : Bu makale faydalımıydı ? Oylamaya katılın..

Oylamalar : 3.48 ( 28 Oylar)
0

Hakkında Kanatlı Sevgisi

1966 yılında Sakarya/Akyazı ilçesi Batakköy’de doğmuşum ve hala aynı adreste yaşıyorum. Öğrenimimi Lise bitene kadar Akyazı ilçesinde, üniversite eğitimini Trakya Üniversitesi, Çanakkale Eğitim Yüksekokulu’nda tamamladım. Yurdun değişik yerlerinde 30 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldum. Emekli olmadan önce tavuklara gönül verdim. Araştırdıkça hepsine sahip olmak istedim. Ama belli ırklarda karar kıldım. İlk zamanlar çok sıkıntılar yaşadım. Yardım alacak kimseyi bulamadım. Çok kayıplar verdim. Ama araştırarak tecrübeler edindim. Şimdi bu tecrübeleri sizinle paylaşmak için buradayım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Pin It on Pinterest

Share This