Probiyotiğin faydaları nelerdir?

Probiyotik : Hayvanların sindirim kanalındaki mikrofloranın ekolojik dengesini düzene sokmak, potansiyel patojen mikroorganizmaların zararlı duruma gelmesini önlemek ve hayvan sağlığını olumlu etkilemek üzere içme suyu veya yemlere katılarak verilen, Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium vb. canlı mikroorganizmaları, maya kültürlerini içeren biyolojik ürünler. (TDK)

Hayvanların sindirim kanalındaki mikroorganizmaların doğal ortamlarını düzene sokmak, hastalık yapmaya müsait mikroorganizmaların zararlı duruma gelmesini önlemek ve hayvanların sağlıklı olmasını sağlamak amacıyla içme suyu ya da yemlerle verilen faydalı mikroorganizmalardır.

Mikroorganizma kelimesini çok kullanacağız. Mikroorganizma, çıplak gözle görülmeyen, ancak mikroskoplarla görülen canlılardır. (mikro: Küçük./organizma: Canlı)

Niçin probiyotik?

Çeşitli hastalıklar nedeniyle canlı ölümleri, antibiyotikler kalıntıları, canlılarda antibiyotik direncinin oluşması, hem canlılarda hem de insanlarda çapraz direnç oluşması, hastalıklarla mücadele etmek yerine, hastalık olmasını önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi sebeplerle probiyotik kullanımı başlamıştır.

Probiyotik kullanımıyla birlikte  canlıların yem tüketimi düzene girmekte ve yemden en üst düzeyde yararlanması sağlanmaktadır. Sindirim sistemini düzene sokmakta bağışıklık sistemini uyarmaktadır. Güçlü bir  bağışıklık sistemiyle birlikte hastalıklar en aza inmektedir.

Yapılan araştırmalar, probiyotik kullanımının salmonella vakalarını da azalttığını göstermiştir. Blankenship adlı bilim adamı, 1993 yılında bu konuda yaptığı araştırmalarda, kontorl altında bulundurduğu kümeslerdeki salmonella vakalarının %41’den %10’a düştüğünü gözlemlemiştir.

Düzenli probiyotik kullanan kümeslerde yumurta verimi düzene girmekte ve tavuklarda %5 verim artışı olmaktadır. Broiler kümeslerinde de et artışı görülmüştür.

Civcivlerde bağırsak florasını düzenlediği için ölümler azalmaktadır. Bağırsak florası düzgün olan canlının bağışıklık sistemi de güçlü olur. Hastalık riski azalır ve yemden en üst düzeyde yararlanma sağlanır. Bu sebeple de civcivlerin dengeli gelişimi sağlanır ve ulaşabileceği maksimum büyüklüğe ulaşır.

Probiyotik kullanımıyla birlikte antibiyotik kullanımı azalır. Bazı üreticiler probiyotik kullanımının masraflı olduğunu düşünürler.. Ancak, probiyotik kullanılmadığında ortaya çıkacak hastalıklarda antibiyotiklere ödedikleri paralar daha yüksek olacaktır. Tedavi esnasında da ölümler olacaktır. Bu kayıplar düşünülmemektedir. Daha da önemlisi hayvanın bağışıklık sistemi zarar görecek, antibiyotik direnci oluşacak daha sonraki hastalıklarda kanatlılar antibiyotik tedavisine de cevap vermeyeceklerdir.

Kafes ve kümeslerde koku azalacaktır.

Kısaca probiyotik masrafsız ve sağlıklı bir çözümdür.

Probiyotik : Hayvanların sindirim kanalındaki mikrofloranın ekolojik dengesini düzene sokmak, potansiyel patojen mikroorganizmaların zararlı duruma gelmesini önlemek ve hayvan sağlığını olumlu etkilemek üzere içme suyu veya yemlere katılarak verilen, Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium vb. canlı mikroorganizmaları, maya kültürlerini içeren biyolojik ürünler. (TDK) Hayvanların sindirim kanalındaki mikroorganizmaların doğal ortamlarını düzene sokmak, hastalık yapmaya müsait mikroorganizmaların zararlı duruma gelmesini önlemek ve hayvanların ...

Değerlendirme

Sizce : Makalemizi faydalı buluyor musunuz? değerlendirebilir misiniz?

Oylamalar : 4.78 ( 2 Oylar)
0

Hakkında Kanatlı Sevgisi

1966 yılında Sakarya/Akyazı ilçesi Batakköy’de doğmuşum ve hala aynı adreste yaşıyorum. Öğrenimimi Lise bitene kadar Akyazı ilçesinde, üniversite eğitimini Trakya Üniversitesi, Çanakkale Eğitim Yüksekokulu’nda tamamladım. Yurdun değişik yerlerinde 30 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldum. Emekli olmadan önce tavuklara gönül verdim. Araştırdıkça hepsine sahip olmak istedim. Ama belli ırklarda karar kıldım. İlk zamanlar çok sıkıntılar yaşadım. Yardım alacak kimseyi bulamadım. Çok kayıplar verdim. Ama araştırarak tecrübeler edindim. Şimdi bu tecrübeleri sizinle paylaşmak için buradayım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Pin It on Pinterest

Share This