Suyu nasıl dezenfekte ederiz?

Değerli hobidaşlarım, dünyamız sanayileştikçe kendi doğal kaynaklarını hunharca tüketmektedir. Ne yağmur sularının saflığı ne de kaynak sularının güvenilirliği neredeyse kalmamıştır. İnsanca yaşam için insana gerekli ne varsa tüketmekteyiz.

Kanatlı sağlığı için su, insan sağlığından da büyük öneme haizdir. Belirtileri birbirine benzeyen bir sürü tavuk hastalığının çoğu ceviz büyüklüğündeki kafada gözükmektedir.. Bu da bağırsak sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Zira bağışıklığın gelişimi için bağırsak sağlığı çok önemlidir. Bağırsak sağlığını korumanın yolu öncelikle temiz sudan geçmektedir.

Şehir şebeke suları genellikle ya çoğu zararlı bakterileri taşımakta ya da aşırı klorludur. Her ikisinde de gerek aşı gerekse antibiyotik kullanımında istenilen hedeflere ulaşılamamaktadır. İçme sularının dezenfekte edilmesi için çok metod vardır. Ancak burada fiyatı, yapımı ve uygulaması kolay iki yöntemi size anlatacağım.

1.) Tentürdiyot ile suyun dezenfekte edilmesi : Eczaneden alacağınız küçük bir şişe tendürdiyotu, bunun 4 katı suya koyunuz. Aldığınız tendürdiyot 20 ml ise 80 ml su ilave ediniz. (20 ml tentürdiyot +80 ml su =100 ml karışım) ; (50 ml tentürdiyot + 200 ml su= 250 ml karışım) ; (100 ml tentürdiyor +  400 ml su= 500 ml karışım) Bu hazırladığınız karışımı asla doğrudan içmeyiniz. Bu karışımdan içme suyunun 1 litresine 2 damla koyunuz. 30 dakika bekletiniz. Sağlıklı içme suyunuz hazırdır.

 

2.) Sodyum Hypoklorit (Çamaşır Suyu) ile suyun dezenfekte edilmesi : Marketten% 10’luk karışım çamaşır suyu alınız. Ancak kesinlikle parfümlü ya da başka katkı maddeli olmamalıdır. Saf %10’luk çamasır suyu olmalıdır. Bir litrelik bir şişeye bu çamaşır suyundan 100 ml koyunuz. 900 ml de su koyunuz. Bu şekilde 1000 ml asıl dezenfeksiyon karışımı elde etmiş oluruz.  Bu karışımı da asla doğrudan içmeyiniz. İçme amaçlı kullanacağınız suya, bu karışımdan 1-2 damla damlatınız. 30 dakika bekletiniz. Sağlıklı içme suyunuz hazırdır. Suların aşırı klorlu olduğu dönemlerde, bir litre suya 10 damlaya kadar katabilirsiniz.

Not: Bu karışımların her ikisini hem kendi hem de hayvanlara verdiğiniz içme sularının dezenfekte edilmesi için kullanabilirsiniz. Bir haftalık, iki haftalık karışımlar yapınız. Yaptığınız karışımı oda sıcaklığında ve ışık almayan  şişede muhafaza ediniz. 

Hakkında Kanatlı Sevgisi

1966 yılında Sakarya/Akyazı ilçesi Batakköy’de doğmuşum ve hala aynı adreste yaşıyorum. Öğrenimimi Lise bitene kadar Akyazı ilçesinde, üniversite eğitimini Trakya Üniversitesi, Çanakkale Eğitim Yüksekokulu’nda tamamladım. Yurdun değişik yerlerinde 30 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldum. Emekli olmadan önce tavuklara gönül verdim. Araştırdıkça hepsine sahip olmak istedim. Ama belli ırklarda karar kıldım. İlk zamanlar çok sıkıntılar yaşadım. Yardım alacak kimseyi bulamadım. Çok kayıplar verdim. Ama araştırarak tecrübeler edindim. Şimdi bu tecrübeleri sizinle paylaşmak için buradayım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Pin It on Pinterest

Share This