Tavuk Irklarının Genel Özellikleri (Tavuk Seçimi)

 

Dünya’da tanımlanan 200 üzerinde tavuk ırkını genel olarak iki kısımda inceleyebiliriz.

(Irk : Bir canlı türünde aynı karakteri taşıyan canlıların oluşturduğu alt bölüm. TDK Sözlüğü; varyete : Aynı ırkın farklı renkleridir. Örnek: Brahma bir ırktır. Light Brahma, dark Brahma, Gold Brahma … onun varyeteleridir.)

A. Standart saf ırklar

B. Hibrit ırklar

A. STANDART SAF IRKLAR

Saf tavuk ırklarıyla çalışmalar sonucu standart ırklar elde edilmiştir. Standart ırkları oluştururken görsellik de ön planda olmuştur. Ancak standart ırkları, ticari tavukçulukta kullanmak maliyetleri de yükselttiği için zaman içinde standart ırklar kullanılarak hibrit ırklar elde edilmiştir. Standart saf ırkları hobicilere yönelik 2 grupta inceleyebiliriz. Grup sayısını artırabiliriz. Ancak bizim için akademik bilgilerden ziyade, tavuk yetiştirme amacımıza yönelik bilgiler yeterli olmaktadır.

Tavuk ırklarını kesin çizgilerle de gruplayamayız. Bir yumurta ırkı, aynı zamanda orta ırk olabilir. Et ırkı, aynı zamanda ağır ırklar grubuna da girer.

1. Verim Yönlerine Göre :

a. Yumurta ırkları : Leghorn, Minorca … Beyaz Leghorn (Halk arasında ligorin) standart ırklar arasında en yumurtacı ırktır.

b. Et ırkları : Brahma, Cochin, Langshan …

c. Et-yumurta ırkları (Kombine ırklar) : New Hampshire,  Rhode Island Red, Plymouth Rock, Australorp, Sussex, …

d. Süs ırkları

1.) Ağır ırklar (Brahma, Dev Cochin, Orpinton)
2.) Orta ağır ırklar (Fizan, Lakenvelders, Hamburg)
3.) Hafif ırklar (Cüce Cochin, Zibrit, Çabo)

2. Elde Edildikleri Bölgelere Göre

a. Amerikan ırkları: New Hampshire, Rhode Island Red, Plymouth Rock
b. Asya ırklar: Brahma, Cochin, Langshan.
c. İngiliz ırkları: Cornish, Orpington, Sussex
d. Akdeniz ırkları: Leghorn, Minorca, Endülüs

Sonuç olarak Akdeniz ırklarının genellikle yumurtacı, Asya ırklarının etçi, İngiliz ve Amerikan ırklarının da kombine ırklar olduklarını görüyoruz.

Bunların dışında, kültürel ırklarımız da vardır. Henüz ırk ve standart tespitleri ve tescil edilmesi devletimiz tarafından yapılmamış olsa da Denizli, Gerze Hacıkadın, Sultan ve İspenç bizim kültürel ırklarımızdır. Sultan ya da Osmanlı Sultan Tavuğu standartları, 1874 yılında ABD’nde standartları belirlenmiştir.  İspenç ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

B. HİBRİT IRKLAR

1. Yumurtacı Hibrit  Irklar

a. Beyaz yumurtacı hibrit ırklar :

b. Kahverengi yumurtacı hibrit ırklar

Piyasada en çok kullanılan hibrit yumurtacı ırklar, yabancı menşeili olarak lohman, nick brown, leghorn başta gelmektedir. Yerli hibrit ırklarımız da verim ve dayanıklılık yönünden gayet iyi durumdadır. Bunlar TAE’nin ürettiği, Atak, Atak-S ,  Atabey’dir.

2. Etçi Hibritler

Ross, Cobb, Hubbard, Hybro yabancı menşeili hibrit etçi tavuk cinsleridir. Ancak, TAE Anadolu T adında hibrit etçi tavuk ırkı mevcuttur.

 

Hakkında Kanatlı Sevgisi

1966 yılında Sakarya/Akyazı ilçesi Batakköy’de doğmuşum ve hala aynı adreste yaşıyorum. Öğrenimimi Lise bitene kadar Akyazı ilçesinde, üniversite eğitimini Trakya Üniversitesi, Çanakkale Eğitim Yüksekokulu’nda tamamladım. Yurdun değişik yerlerinde 30 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldum. Emekli olmadan önce tavuklara gönül verdim. Araştırdıkça hepsine sahip olmak istedim. Ama belli ırklarda karar kıldım. İlk zamanlar çok sıkıntılar yaşadım. Yardım alacak kimseyi bulamadım. Çok kayıplar verdim. Ama araştırarak tecrübeler edindim. Şimdi bu tecrübeleri sizinle paylaşmak için buradayım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Pin It on Pinterest

Share This