Tavuklarda antibiyotik direnci nedir?

 

Antibiyotikler; bitkilerde ve özellikle küf mantarlarında bulunan bir çok mikroba karşı kullanılan maddelerdir.

Antibiyotik direnci ; doğru bir antibiyotiğin tedaviye uygun dozda da kullanılsa bakterileri öldüremediği ya da durduramadığının ifadesidir.

Antibiyotikler, bakterilerin ölmesini sağlar, çoğalmasını engeller ya da çoğalma devam eder.  Doğru teşhis koyarak, doğru antibiyotik uygun dozda kullanıldığında bakterileri öldürür ya da çoğalmasını durdurur. Bunlar beklenen etkidir. Ancak bazı antibiyotikler, uygun dozda kullanılsa bile bakterileri öldüremez ya da çoğalmasını durduramaz. İşte buna “antibiyotik direnci” denir

Bazı bakteri türleri, bazı antibiyotiklere doğal olarak dirençli olabilirler. Aynı antibiyotiğin sürekli kullanılması sonucu bakteriler artık bu antibiyotiğe karşı direnç kazanırlar. Bir antibiyotiğe karşı diren kazanmış bakteri türü, benzer kimyasallardan üretilmiş farklı bir antibiyotiğe karşı da direnç kazanabilir . Bakterilerin kromozomları değişime uğrayarak da antibiyotiğe karşı bir direnç oluşur.

Antibiyotik direnci oluşmuş bakteri, başka canlının vücuduna geçtiğinde dahi antibiyotik direnci gösterirler.

Sebebi ne olursa olsun, antibiyotik direnci oluşmuş bakterilerin öldürülmesi ya da çoğalmasının önlenmesi zordur. Antibiyotik direnci, ölümlere de sebep olabilir. Her bakteri türüne etkili antibiyotik vardır. Doğru antibiyotik kullanmak laboratuar ortamında olur. Uygun antibiyotik kullanılmadığında bu antibiyotiklere direnç kazanmış bakteriler, savaşı kazanacaklardır.

Antibiyotik direnci dışında, aşırı antibiyotik kullanmak, canlının organlarını tahrip edecek, karaciğer fonksiyonlarını kaybetmesini sağlayacak, doğru antibiyotiği verseniz bile görevini yerine getiremeyecektir. Antibiyotik direnci oluşmuş hayvan, yer değişimlerinde bakteri çakışmasında tedaviye cevap vermeyecek ve tepkisiz kalacaktır.

Peki ne yapmalıyız.

  1. Bu sebeplerden ötürü özellikle civcivlerde antibiyotik kullanımından kaçınmalıyız.
  2. Antibiyotik, veteriner hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.
  3. Hayvanların bağışıklık sistemleri güçlendirilmelidir.
  4. Hayvan vücudunda faydalı bakterilerin çoğaltılması sağlanmalıdır.
  5. Bitki ekstraktları ve esansiyel yağlarının kullanımına özen göstermeliyiz.
  6. Antibiyotikler tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Koruma amaçlı antibiyotik verilmez.

Antibiyotikle canlı yetişmez. Özelikle civcivlik döneminde antibiyotikle büyütülmüş ya da uygun olmayan dozlarda antibiyotik kullanılmış canlılar, yer değişiminde stresle birlikte bakteri çakışmasında tedaviye cevap vermezler. İspat edilemezse bile bunun manevi sorumluluğu size aittir.

  Antibiyotikler; bitkilerde ve özellikle küf mantarlarında bulunan bir çok mikroba karşı kullanılan maddelerdir. Antibiyotik direnci ; doğru bir antibiyotiğin tedaviye uygun dozda da kullanılsa bakterileri öldüremediği ya da durduramadığının ifadesidir. Antibiyotikler, bakterilerin ölmesini sağlar, çoğalmasını engeller ya da çoğalma devam eder.  Doğru teşhis koyarak, doğru antibiyotik uygun dozda kullanıldığında bakterileri öldürür ya da çoğalmasını ...

Değerlendirme

Sizce : Bu makale faydalımıydı ? Değerlendirmeye katılın

Oylamalar : 3.54 ( 7 Oylar)
0

Hakkında Kanatlı Sevgisi

1966 yılında Sakarya/Akyazı ilçesi Batakköy’de doğmuşum ve hala aynı adreste yaşıyorum. Öğrenimimi Lise bitene kadar Akyazı ilçesinde, üniversite eğitimini Trakya Üniversitesi, Çanakkale Eğitim Yüksekokulu’nda tamamladım. Yurdun değişik yerlerinde 30 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldum. Emekli olmadan önce tavuklara gönül verdim. Araştırdıkça hepsine sahip olmak istedim. Ama belli ırklarda karar kıldım. İlk zamanlar çok sıkıntılar yaşadım. Yardım alacak kimseyi bulamadım. Çok kayıplar verdim. Ama araştırarak tecrübeler edindim. Şimdi bu tecrübeleri sizinle paylaşmak için buradayım.

2 yorum

  1. İsmail güler

    Yılmaz hocam emeğinize sağlık çok faydalı bir site olmuş.Çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar dilerim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Pin It on Pinterest

Share This