Yumurta Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Dezenfeksiyon nedir?

 • Salgın hastalıklarla mücadele etmek için hastalık oluşturan mikropların yok edilmesi demektir. Yani dezenfeksiyon, sadece temizlik demek değildir. Yumurtayı çok temiz görebilirsiniz. Ama mikropları gözle görmemiz mümkün değildir. Bir şeyin temiz gözükmesi, üzerinde mikropların olmadığı anlamına gelmez.
 • Dezenfektanların etki biçimi, fiziksel ya da mekaniktir. Yaygın olarak kullanılan dezenfektanlar, kimyasal maddelerdir. Bunlar da üç değişik biçimde kullanılır.
  • Gaz halde ( Formol buharı, klor, kükürt dioksit, etilen oksit.)
  • Sıvı halde ( Fenol,  krezilol,  klorofenol, bakır sülfat, demir sülfat, demir permanganat, oksijenli su,tentürdiyot.)
  • Katı ya da kıvamlı sıvı halde (Kireç, kalsiyum klorür, trioksimetilen.)
 • Dezenfektanlar, kuvvetli zehirlerdir. Bu nedenle belirli koşullarda uygulanır. Dezenfekte edilen ürünler, doğrudan insanlar tarafından tüketilecek ya da kullanılacaksa, dezenfektan artıklarının denetlenmesi gerekir. Ayrıca kullanılacak kimyasal maddelerin oranlarını iyi bilmek gerekir. Örnek olarak kloru verebiliriz. Klor, su dezenfeksiyonunda kullanılır. Ancak, ham kloru solumak ya da yutmak, zehirlenmeye neden olur. Suya, yapılan ölçümler sonucu klor koyulmaktadır.

Yumurta dezenfeksiyonu nasıl yapılır?

Değerli arkadaşlar, yukarıda genel olarak dezenfeksiyon ve yöntemlerine değindikten sonra, yumurta dezenfeksiyonuna geçelim. Yumurta dezenfeksiyonu için büyük firmalar, fumigasyon, ozon ya da UV lambası metodlarını uygulamaktadırlar. AMatör olarak bu işi yapan hobicilerin bu yöntemleri uygulaması mümkün değildir. O halde hobicilerin öncelikle yapması gereken, tedbirli olmaktır.

 • Yani;
  • Kümeslerimizi temiz tutmalıyız,
  • Kümesleri düzenli dezenfekte etmeliyiz,
  • Yumurtaların, follukta tavuk dışkısıyla kirlenmesini önlemeliyiz,
  • Güvenilir olmayan kümeslerden yumurta almamalıyız,
  • Yumurtaya mümkünse su değdirmemeliyiz.

Basitçe dezenfeksiyon nasıl yapılır?

 1. Bir litre su içinde 2 çay kaşığı limon tuzu koyarak eritiniz. Yumurtaları içine koyup 5 dakika bekletiniz. Temiz su ile durulayınız.
 2. Bir litre su içine bir miktar sirke koyunuz. 5 dakika bekletiniz. Temiz su ile durulayınız.
 • Yumurtaları silmeyiniz. Fırçalamayınız. Kendi haline kurumaya bırakınız.
 • Su sıcaklığı, yumurtaların sıcaklığıyla aynı olmalı. Yumurtalardan daha sıcak su kullanıldığında, yumurtalar dezenfektan suyunu emebilir.

  Uygun olmayan folluklardan ya da ortamdan toplanmış yumurtalar.

  Uygun bir ortamdan ya da temiz folluklardan toplanmış yumurtalar.

 

 

 

Dezenfeksiyon nedir? Salgın hastalıklarla mücadele etmek için hastalık oluşturan mikropların yok edilmesi demektir. Yani dezenfeksiyon, sadece temizlik demek değildir. Yumurtayı çok temiz görebilirsiniz. Ama mikropları gözle görmemiz mümkün değildir. Bir şeyin temiz gözükmesi, üzerinde mikropların olmadığı anlamına gelmez. Dezenfektanların etki biçimi, fiziksel ya da mekaniktir. Yaygın olarak kullanılan dezenfektanlar, kimyasal maddelerdir. Bunlar da üç değişik ...

Değerlendirme

Sizce : Bu makale faydalımıydı ? Oylamaya katılın..

Oylamalar : 3.73 ( 4 Oylar)
0

Hakkında Kanatlı Sevgisi

1966 yılında Sakarya/Akyazı ilçesi Batakköy’de doğmuşum ve hala aynı adreste yaşıyorum. Öğrenimimi Lise bitene kadar Akyazı ilçesinde, üniversite eğitimini Trakya Üniversitesi, Çanakkale Eğitim Yüksekokulu’nda tamamladım. Yurdun değişik yerlerinde 30 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldum. Emekli olmadan önce tavuklara gönül verdim. Araştırdıkça hepsine sahip olmak istedim. Ama belli ırklarda karar kıldım. İlk zamanlar çok sıkıntılar yaşadım. Yardım alacak kimseyi bulamadım. Çok kayıplar verdim. Ama araştırarak tecrübeler edindim. Şimdi bu tecrübeleri sizinle paylaşmak için buradayım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Pin It on Pinterest

Share This