Yumurtanın tazeliği nasıl anlaşılır?

Değerli tavuksever arkadaşım. makinaya yumurta koyacaksınız ya da satın aldığınız yumurtaların tazeliğinden şüpheleniyorsunuz. Makinaya koymadan önce döl kontrolü yapmak istiyorsunuz. Makinaya koymadan önce döl kontrolü yapmak hobiciler için imkansızdır. Ancak tazeliği hakkında bilgi fikir sahibi olabiliriz. Şunu tekrar belirtmek isterim ki bu bir döl kontrolü değil, yumurtanın tazeliğini kontroldür.

Yukarıdaki resim normal şebeke suyu ile yapılmış bir testtir. Birinci resim yaklaşık 7-8 günlük yumurta olduğunu gösterir. Bu durumda döllü yumurtalardan çıkım alma oranı yüksek olacaktır. İkinci resim 8.günden sonradır. Döllü yumurtalardan çıkım oranı düşük olur. Çıkanların da yaşam şansı daha azdır. Üçüncü resimde ise yumurtalar döllü de olsa çıkım ve yaşam şansı büyük olasılıkla sıfırdır.

Karanlık bir ortamda döl kontrol lambası ile yumurtanın taze olup olmadığını anlayabiliriz.  Yumurtanın geniş tarafına ışık verildiğinde taze yumurtanın akı berrak, sarı kısmı da yuvarlak ve yumurtanın ortasında görülür. Geniş kısımdaki hava boşluğu da 5 mm yüksekliğindedir. Ancak hava boşluğu 10 mm kadar taze sayılsa da döllü yumurtada çıkım oranı düşecektir. Buradan da anlaşılıyor ki yumurta bayatladıkça hava kesesi genişlemektedir. Yumurtanın akı daha bulanık ve sarısı kabuğa yakın olur.

Tuzlu su yöntemi ile de kontrol yapabiliriz. İki tuzlu su çözeltisi yapalım. Birinci bardağa % 8 ( 100 ml su 8 gram tuz) ve ikinci bardağa % 11’lik tuzlu su çözeltisi hazırlayalım.

Birinci Bardak ( %8’lik çözelti )                        İkinci Bardak ( %11’lik çözelti )   

1.) Çok taze yumurta (1-8 günlük)                               Yumurta dibe çöker.                                                     Yumurta dibe çöker.

2.) Taze yumurta (8 günlükten sonra)                       Yumurta dibe çöker.                                                      Yumurta suda yüzer.

3.) Bayat yumurta                                                           Yumurta üstte yüzer.                                                     Yumurta üstte yüzer.

Not: Çok taze yumurta : En fazla 8 günlük olur hava boşluğu 5 mm’dir.

Taze yumurta : 8 günden fazla olur hava boşluğu 5-10 mm arasında olandır.

Bayat yumurta : Hava boşluğu 10 mm. den fazladır.

Hakkında Kanatlı Sevgisi

1966 yılında Sakarya/Akyazı ilçesi Batakköy’de doğmuşum ve hala aynı adreste yaşıyorum. Öğrenimimi Lise bitene kadar Akyazı ilçesinde, üniversite eğitimini Trakya Üniversitesi, Çanakkale Eğitim Yüksekokulu’nda tamamladım. Yurdun değişik yerlerinde 30 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldum. Emekli olmadan önce tavuklara gönül verdim. Araştırdıkça hepsine sahip olmak istedim. Ama belli ırklarda karar kıldım. İlk zamanlar çok sıkıntılar yaşadım. Yardım alacak kimseyi bulamadım. Çok kayıplar verdim. Ama araştırarak tecrübeler edindim. Şimdi bu tecrübeleri sizinle paylaşmak için buradayım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Pin It on Pinterest

Share This